Meranie zrakovej ostrosti
Pozorujete niektoré z týchto príznakov?
• pozerá sa Vám horšie za šera?
• prižmurujete, prípadne aj natáčate hlavu pri pohľade do diaľky?
• zlieva sa Vám text pri dlhšom čítaní, alebo pri práci s počítačom?
• slzia Vám oči, pália viečka a ste unavení?
• bolí Vás často hlava, ste ospalí?
Príznaky zhoršeného videnia nie je dobre ignorovať. Vaše prvé kroky možu smerovať k optometristovi, ktorý zistí, či Vaše ťažkosti vyriešia okuliare, a predpíše Vám ich. Pokiaľ nájde príznaky nejakého ochorenia, pošle Vás na prehliadku k lekárovi.
Vo veku nad 50 rokov je prevencia veľmi doležitá, navšteva očného lekára raz za dva roky je potrebná. Najčastejšie očné ochorenia ako šedý a zelený zákal, alebo degenerácia makuly vačšinou prichádzajú pomaly a sú bezbolestné. Včasná diagnostika Vám može doslova zachrániť zrak.
Ako prebieha meranie u nás
Vypočujeme si, aký máte problém so zrakom. Nasleduje kontrola, akú ostrosť bez okuliarov máte čítaním písmen, tzv. naturálny vizus. Potom Vám zmeráme oči na autorefraktometri, čo je prístroj, ktorý automaticky meria dioptrie.
Hodnoty však nemožu byť považované za výsledné a je nutné ich ešte uprestniť čítaním písmen. K tomu používame počítačový foropter, čo je prístroj, kde sa pozeráte priezormi, pričom optometrista pomerne rýchlo mení silu skiel. Prítomnosť astigmatizmu zisťujeme na teste vejáru a bodiek, kde sa určí os aj sila cylindra s presnosťou jedného stupňa. Sila dioptrií sa ešte kontroluje na červeno-zelenom teste.
Súčasťou vyšetrenia je aj overenie spolupráce oboch očí, pri ktorej sa dá zistiť, či je niektoré oko napr. tupozraké, prípadne ďalší súbor testov v prípade skrytého škúlenia. Na záver sa výsledné dioptrie ešte musia odskúšať v skúšobných okuliaroch, v ktorých sa prejdete a pozriete sa aj do vačšej vzdialenosti cez okno. Po meraní zrakovej ostrosti na diaľku ešte odskúšame ostrosť na čítanie na blízko.